Novinky
Európsky mládežnícky MTB šampionát v talianskej Pile

Európsky mládežnícky MTB šampionát v talianskej Pile

V dňoch 20. – 24.8.2019 sa v Pile ( región Aosta, Taliansko) konal Európsky mládežnícky MTB šampionát. Za náš klub sa uvedeného šampionátu zúčastnili ako člen kadetského reprezentačného družstva SR Martin Hrtánek. Vo farbách nášho klubu pretekali naši „prvoročáci“ v rámci žiackych kategórií Adam Mrocek, Lukáš Vranák, Anna Ržoncová. Deti boli nominované na základe ich dlhodobo výborných výsledkov a umiestňovania sa na popredných miestach na pretekoch v rámci Slovenského pohára. ME sa v kategórii starších žiakov (U15) predstavilo 83 tímov (167 pretekárov a 93 pretekárok) z 21 štátov. V kategórii kadetov (U17) to bolo 86 tímov taktiež z 21 krajín Európy. Pred samotnými pretekmi sme venovali 3 dni najazdeniu tratí s cieľom ich čo najlepšie technicky prejsť. Organizátori ju pripravili na výbornej úrovni, plnú technických úsekov. Skoky, kamenisté a korenisté úseky, dropy kombinované s prudkými výšlapmi a zjazdami. Veľkým otáznikom bolo však počasie. Predpoveď bola dosť nepriaznivá, čo sa potvrdilo už v utorok. Začalo pršať a pri štarte druhej polovici kadetov už bola trať v niektorých úsekoch nezjazdná, čo sa podpísalo aj pod umiestnenie nášho Martina Hrtánka v utorok pri kvalifikácii - tzv.Single Time Trial (šprinty jednotlivcov a kratšom úseku), ktorý v rámci kadetov obsadil 144.miesto. Ostatné deti v rámci žiackych kategórií boli kvalifikovaní v prvej polovičke súťažného poľa, Adam Mrocek obsadil 75.miesto, Lukáš Vranák 77.miesto a Anna Ržoncová si vyjazdila 54.miesto. V stredu 23.8. tímová časovka prebiehala už na dlhom okruhu. Každý účastník absolvoval jeden okruh štafetovým spôsobom. Náš žiacky tím „prvoročákov“ osadil 49.miesto a reprezentačný kadetský tím 44.miesto. Preteky jednotlivcov XCO (Cross country) boli naplánované na sobotu. Preteky sprevádzalo viacero pádov. V žiackych kategóriách boli dva veľké pády hneď po štarte. Našim pretekárom sa našťastie poradilo tímto „hromaďákom“ vyhnúť. Adam Mrocek obsadil 75.miesto, Lukáš Vranák 77.miesto a Anna Ržoncová zajazdila 54.miesto. Martin Hrtánek mal pád v rámci tréningu. Aj napriek bolestivo narazenej ruke ako jediný zo Slovákov absolvoval celý pretek a obsadil 113.miesto ( dvaja vzdali pre náročnosť trate a dvaja boli odvolaní pre nesplnenie časového limitu). Uvedené preteky nám ukázali, kde je smer rozvoja horskej cyklistiky v Európe. V porovnaní s pretekmi na Slovensku bol tento šampionát minimálne o dve triedy vyššie v obtiažnosti. Ukázal nám, že ak sa chceme venovať horskej cyklistike a udržať trend s Európou, musíme venovať pozornosť technickej príprave našich zverencov. Skutočnosť, že naši pretekári boli schopní prekonať, aj v ťažkých podmienkach a pri veľkom psychickom tlaku počas pretekov všetky prekážky, nám potvrdilo správnosť nášho smerovania v rámci prípravy ( sústredenia a preteky na tratiach Českého pohára). Veríme, že uvedené preteky a ich atmosféra prispeli k motivácii detí a budúci rok dosiahnu ešte lepšie výsledky.
Sponzori