O nás

Cyklistický klub v Dohňanoch vznikol neoficiálne v roku 1996. Prví nadšenci horskej cyklistiky vo svojom voľnom čase začali  podnikať cyklistické túry do blízkeho okolia či vzdialenejšie miesta v rámci Slovenska. V júli 1997, keď sa blížili hodové oslavy v obci, vznikla v hlavách nadšencov myšlienka na usporiadanie amatérskych pretekov v jazde na horských bicykloch, ktorá sa následne za pomoci obecného úradu ,miestnych bikerov a dobrovoľníkov na dohnianske hody i realizovala.

 

Klub pripravil preteky "O putovný pohár obce Dohňany", na ktorom sa zúčastnilo dvadsať pretekárov - amatérov. Začínalo sa v stiesnených priestoroch v okolí reštaurácie „U Matúša“,  súťaž prebiehala len v jednej kategórii. Každý rok v rámci hodových osláv si mali možnosť zmerať sily všetci, ktorí mali chuť si zašportovať. Účastníkov pretekov každým rokom pribúdalo a naberali na popularite.

 

Keďže sme organizačne rástli a darilo sa nám získavať zdroje, založili sme občianske združenie pod názvom Cykloklub MTB Dohňany s následnou plnou akceptáciou v národných štruktúrach.

 

V nadväznosti na postupný rast sme sa stali každoročnými organizátormi pretekov Slovenského pohára a v roku 2004 sme organizovali Majstrovstvá Slovenskej republiky v XC MTB. Po dobrých skúsenostiach s organizovaním podujatí slovenského charakteru sme získali možnosť medzinárodnej prezentácie a konfrontácie tak, že v roku 2006 sme prvýkrát organizovali „Grand Prix Dohňany 2006“ - medzinárodné preteky, ktoré boli zapísané v kalendári Medzinárodnej cyklistickej federácie UCI v kategórií E-2. Rovnako tak aj o rok neskôr. Po pozitívnom hodnotení predchádzajúcich podujatí sme získali možnosť organizovania podujatia na úrovni kategórie E-1. Tie sme organizovali v rokoch 2008-2010.

 

Na výročnom Valnom zhromaždení CK MTB Dohňany konanom v novembri 2009 bola schválená významná zmena, ktorou je zmena názvu nášho klubu na CK EPIC Dohňany.

 

Po dlhoročnom úsilí a na základe skúseností z organizovania významných podujatí dostal CK EPIC Dohňany unikátnu možnosť organizovať v roku 2011 Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike, ktoré boli v doterajšej histórii Slovenska jediným podujatím takéhoto charakteru v mladom olympijskom športovom odvetví. V prvý augustový víkend do Dohnian pricestovala svetová špička v rátane niekoľkých majstrov Európy aj sveta. Svoj druhý titul európskeho šampióna tu získal Čech Jaroslav Kulhavý. Organizáciu ME si pochvaľovali štartujúci, rozhodcovia, delegáti, hostia aj fanúšikovia. Európska cyklistická únia v marci 2012 vyhlásila toto podujatie za najlepší európsky šampionát zo všetkých cyklistických disciplín v roku 2011.

 

Od roku 2010 je klub spoluorganizátorom Karpatských pretekov kuriérov, teda cestných etapových pretekov pre cyklistov do 23 rokov. Hlavnými organizátormi sú Poliaci. Podujatie sa radí do 2. kategórie UCI a stretávajú sa tu veľké nádeje svetovej cyklistiky. Ako sme sa už niekoľkokrát presvedčili, aj úspech na týchto pretekoch neraz talentovanému pretekárovi pomohol k podpisu zmluvy s tímom seriálu World Tour. Tieto medzinárodné preteky organizujeme každý rok.

 

Od sezóny 2013 sme sa okrem mládeže, ktorú mal na starosti Tibor Velits, začali venovať aj cyklistom do 23 rokov. Vytvorila sa divízia na čele so športovým riaditeľom Martinom Riškom, ktorý absolvoval so šiestimi talentovanými pretekármi niekoľko medzinárodných podujatí v cestnej cyklistike. V roku 2014 sme sa túžili opäť posunúť ďalej a zapísali sme družstvo do elitnej skupiny kontinentálnych tímov. V spolupráci so Slovenským zväzom cyklistiky a vďaka viacerým sponzorom sa to podarilo a pod značkou epic janom greenway naše farby hájilo osem mladých pretekárov na podujatiach po celej Európe.

 

V roku 2014 sme spoluorganizovali aj 5. etapu 71. ročníka Tour de Pologne. Tieto preteky patria medzi 15 najprestížnejších svetových etapových pretekov a diváci toto prestížne podujatie mohli sledovať nielen popri trati, ale aj v priamom prenose  v 60 krajinách sveta na EUROSPORTE. Takéto World Tour preteky boli na Slovensku prvýkrát.

Rok 2015 patril v našom kalendári nielen cestným pretekom Karpatské preteky kuriérov, ale vrátili sme sa k organizovaniu kola Slovenského pohára a Majstrovstiev Slovenska v MTB XCO. Prekvapila nás veľká účasť na eliminátoroch. Finále sa pretiahlo až do podvečerných hodín. Tieto Majstrovstvá patrili opäť k výborne zorganizovaným podujatiam.  

Rok 2016 patril tiež Karpatským pretekom kuriérov a samozrejme sme opäť organizovali kolo Slovenského pohára v horskej cyklistike. Po prvýkrát sme robili aj jedno kolo Detskej Považskej cykloligy s vysokou účasťou detí. September opäť patril Jesennej amatérskej klasike Bratislava – Dohňany za účasti aj elitných pretekárov Martina a Petra Velitsovcov.

 

Sponzori